Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidzinie
oraz 120-lecia Orkiestry OSP w SIDZINIE

straz

Bardzo podniośle i przy wspaniałej pogodzie odbyły się w niedzielę 24 czerwca 2007 r. uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidzinie i 120-lecia orkiestry OSP w Sidzinie. Główna część uroczystości odbyła się na stadionie sportowym w Sidzinie. Po znakomitym zaprezentowaniu się strażaków w trakcie przemarszu kolumny na plac uroczystości wraz z licznymi pocztami sztandarowymi jednostek OSP, w asyście Orkiestry OSP Sidzina, odbyła się w intencji sidzińskich strażaków msza św. polowa koncelebrowana, pod przewodnictwem Kapelana Małopolskich Strażaków ks. kpt. Władysława Kuliga oraz proboszcza parafii w Sidzinie ks. Józefa Bizonia, ks Mariana Wolaka i o.o. Władysława Czarniaka. Uroczystości uświetniała również Orkiestra OSP Bystra.

Po zakończeniu mszy św. w sposób uroczysty, przy dźwiękach hymnu państwowego, dokonano podniesienia flagi państwowej na maszt. Następnie Wójt Gminy a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Bystra-Sidzina, Aureliusz Kania przywitał licznie zgromadzonych mieszkańców gminy oraz przybyłych gości. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Andrzej Łabuz - Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Czesław Kosiba - Prezes oraz Kazimierz Dzielski - Wiceprezes Związku Wojewódzkiego Zarządu OSP RP, Bogusław Patera - Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej i jego zastępca Piotr Harańczyk, Franciszek Żarnowski - Wiceprezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, Józef Galica - Komendant Powiatowej PSP w Nowym Targu, Andrzej Kowalcze - Komendant Powiatowej PSP w Zakopanem, dowódcy jednostek ratowniczo gaśniczych: w Suchej Beskidzkiej - Krzysztof Okrzesik, w Rabce - Witold Sochacki, pułk. Marek Aksamit, Wiesław Patlewicz - Komendant Straży Granicznej w Lipnicy Wielkiej, kap. Wojciech Kysiak, przedstawiciele ponad dwudziestu trzech jednostek OSP z powiatu suskiego, tatrzańskiego, nowotarskiego, delegacja straży z gminy Nędza wraz z Anną Iskałą - Wójtem Gminy, delegacja straży pożarnych z Węgier i Słowacji, przedstawiciele samorządu gminy Bystra-Sidzina obecnej jak i poprzedniej kadencji, przedstawiciele samorządu gmin powiatu suskiego, Starosta Suski Andrzej Pająk, Komendant Policji w Suchej Beskidzkiej, jak również przedstawiciele innych instytucji i firm z terenu powiatu suskiego.

sztandar

Ważną częścią uroczystości było poświęcenie i przekazanie sztandaru dla Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP jako dowód uznania i wdzięczności za ofiarną służbę dla społeczeństwa gminy Bystra-Sidzina. W trakcie uroczystości zostały nadane odznaczenia: "Złoty Znak Związku" dla OSP Sidzina, odznaczenia państwowe - "Krzyże Zasługi", odznaczenia związkowe: "Złoty Znak Związku i Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza", "Za zasługi dla pożarnictwa", "Strażak Wzorowy", odznaczenia okolicznościowe jak również odznaka "Za zasługi dla Gminy Bystra-Sidzina". Ostatnią częścią oficjalnych uroczystości były przemówienia okolicznościowe gości, po których dowódca uroczystości złożył meldunek przełożonemu o zakończeniu uroczystego apelu.

konieprzemarsz

Po złożeniu meldunku poczty sztandarowe, orkiestra, straż, w rytm melodii marszowej, przy wtórze syreny alarmowej, przedefilowały przed publicznością, a za nimi zaprezentowany został cały posiadany przez OSP w Sidzinie sprzęt: począwszy od zabytkowej sikawki, liczącej sobie sto lat, zaprzęgniętej w parę koni, powożonej przez strażaków ubranych w historyczne już mundury, po najnowocześniejszy wóz strażacki posiadany przez OSP. Defilada dostarczyła wielu wzruszeń, przede wszystkim mieszkańcom Sidziny, ukazując kawałek historii, jak również dobry poziom straży sidzińskiej dzisiaj, gdyż dzięki m.in. ofiarności mieszkańców, jednostka OSP sidzina mogła się rozwijać, i może to czynić nadal.

Dalsze świętowanie miało miejsce przy Muszli Koncertowej, gdzie można było skosztować grochówki i innych specjałów Koła Gospodyń, posłuchać występów Orkiestr OSP Sidzina i OSP Bystra, jak również obejrzeć tańce góralskiego zespołu "Holniki". Dużym zainteresowaniem cieszył się występ artystów "Spotkań z Balladą" w programie "My z Kopydłowa". Na koniec odbyła się zabawa taneczna, na której grał zespół "Sekwens" z Bystrej. Tej części imprezy towarzyszyła wystawa fotograficzna "100 zdjęć na 100-lecie" na której można było obejrzeć historię straży, orkiestry, a co za tym idzie historię wsi na przełomie 100 lat.